Historia klubu
By promienzary.com On 28 Sty, 2015 At 03:28 PM | Categorized As | With 0 Comments

HISTORIA KLUBU SPORTOWEGO „PROMIEŃ” ŻARY

W dniu 7 października 1945 r. w Żarach rozegrano pierwszy mecz piłki nożnej pomiędzy tzw. OMTUR-Orzeł Biały i Niemcami zamieszkałymi jeszcze w Żarach. Mecz zakończył się wynikiem 5:2 na korzyść OMTUR-u.

1 marca 1946 r. w restauracji „Wielkopolanka” odbyło się zebranie założycielskie klubu sportowego. Kilkunastu miłośników sportu postanowiło powołać Klub Sportowy „Promień”. Przewodniczącym grupy założycielskiej, a następnie Prezesem Zarządu KS „Promień” został Antoni Wagner.

Pierwszy mecz o mistrzostwo kl.A woj. wrocławskiego w Żarach odbył się 12 marca 1946 r. pomiędzy Promieniem, a Pafawagiem Wrocław zakończył się zwycięstwem zespołu żarskiego w stosunku 6 : 0.

W drużynie grali m.in. Szweda Józef, Kwoka Sylwester, Jerzak Marian, Winkler Kazimierz, Nowiszewski Alfred I, Nowiszewski Alfred II, Kujawa Zygmunt, Olkiewicz Władysław, Nagiel Władysław, Kiesner Erwin, Młynarczyk Józef, Kobat Józef, Szweda August, Matowiecki Michał, Karczmarski Bolesław.

W silnej konkurencji wśród drużyn z Wrocławia, Wałbrzycha, Świdnicy, Jeleniej Góry drużyna Promienia w roku 1946 zajęła 3 miejsce, a w następnym roku 6 miejsce.

Od chwili powstania klubu do 1947 roku opiekę nad klubem sprawowali rzemieślnicy, handlowcy i spółdzielcy.

W latach 1948-51 opiekę nad klubem sprawowała jednostka wojskowa, klub przyjął nazwę „Legia-Promień”, oprócz sekcji piłki nożnej, który poza zespołem seniorów posiadał również zespół młodzieżowy, funkcjonowała sekcję bokserską. Trenerem i jednocześnie czołowym zawodnikiem drużyny był Roman Michalak, który jako jeden z pierwszych zawodników klubu wywalczył wicemistrzostwo Polski. Drużynę piłki nożnej trenował Tadeusz Strasser.

W latach 1948-52 utworzono drużynę rezerw którą tworzyli następujący zawodnicy: Czekalski Leszek, Gierczak Józef, Zauściński Mieczysław, Zauściński Zbigniew, Migda Zenon, Issel Bolesław, Roszak Henryk, Górski Zygmunt, Świech Tadeusz.

W 1950 r w wyniku nowego podziału administracyjnego powstało województwo zielonogórskie. Objęło ono swym zasięgiem Ziemię Lubuską, dotychczas podzieloną między woj. wrocławskie i poznańskie.

W 1951 r. KS „Promień” przyjął nazwę Spółdzielczy Klub Sportowy „Spójnia” i początkowo posiada trzy sekcje: piłki nożnej, bokserskiej i kolarskiej. Drużyna piłkarska występowała w grupie IV kl.A. W 1952 r Spójnia wygrała rozgrywki w swojej grupie, następnie w finale spotkała się z „Kolejarzem” Gorzów Wlkp. Lepsi okazali się piłkarze, którzy w trzecim decydującym meczu pokanali żarski zespół w stosunku 6:2. Podstawową kadrę I drużyny tworzyli: Kaźmierczak Bogdan, Nowiszewski Alfred II, Olkiewicz Władysław, Cygan Erwin, Wójcik Tadeusz, Kujawa Zygmunt, Wodniak Henryk, Teul Jerzy, Zauściński Zbigniew, Michalak Roman, Karczmarski Bolesław.

Od roku 1960 postanowiono przejść na system rozgrywek jesien-wiosna. W sezonie 1960/61 zespól zajął 2 miejsce w rozgrywkach klasy okręgowej za Lechią Zielona Góra. W roku 1962 seniorzy zdobyli Puchar Polski na szczeblu okręgu, następnie w rozgrywkach centralnych wyeliminowali Wartę Poznań 3:0 i Górnika-Thorez Wałbrzych 2:1.

W 1963 r. duży sukces odnieśli juniorzy. Po zdobyciu mistrzostwa okręgu doszli aż do finałów mistrzostw polski zajmując IV miejsce. Zespół trenowany był przez B.Issela i Z.Górskiego.

W latach 1965-70 działała w Promieniu sekcja gimnastyczna, z której kilka zawodniczek zdobyło tytuł mistrza województwa, wchodząc także w skład kadry Ziemi lubuskiej na Centralne Igrzyska Młodzieży Szkolnej. Zajęcia prowadził Henryk Moskwa.

Rozgrywki piłki nożnej sezonu 1965/66 rozpoczęły się od wielkiej mobilizacji w klubach, ponieważ PZPN zapowiedział utworzenie ligi międzywojewódzkiej, do której miały wejść 3 najlepsze drużyny każdego okręgu (katowickiego, opolskiego, wrocławskiego i zielonogórskiego). Zespół Promienia zajmując 2 miejsce w rozgrywkach klasy okręgowej awansował do III ligi (gr. śląska).

W 1966 r. Promień zdobył Puchar Polski na szczeblu okręgu, w rozgrywkach centralnych przegrał z Arkonią Szczecin w Szczecinie 3:1

W rozgrywkach III ligi sezonu 1966/67 zespół zdołał się utrzymać.

Mimo że lubuskie piłkarstwo odgrywało rolę „kopciuszka” w sporcie to drużyna Promienia dzielnie walczyła w rozgrywkach III ligi. W sezonie 1967/68 zajęła 6 miejsce i jako jedyny zespół zielonogórski pozostał w lidze.

Od sezonu 1968/69 zespół balansował między III ligą, a klasą okręgową. W sezonie rozgrywkowym 1974/75 Promień opuścił III ligę.

W sezonie 1975/76 po raz ostatni odbyły się rozgrywki ligi okręgowej „starego” województwa zielonogórskiego. Promień zajął IV miejsce.

W sezonie 1976/77 ponownie powołano do życia III ligę. Tym razem rywalizowało 104 drużyny w ośmiu grupach. Promień znalazł się w szóstej grupie. Po roku opuścił ligę.

Duże sukcesy odnosili juniorzy Promienia. W 1967 r. po wygraniu ligi okręgowej juniorów brali udział w turnieju półfinałowym Mistrzostw Polski Juniorów w Poznaniu, zajmując 4 miejsce. W 1970 r. juniorzy ponownie wygrywają ligę wojewódzką i biorą udział w turnieju półfinałowym Mistrzostw Polski Juniorów w Gorzowie Wlkp zajmując 2 miejsce. W 1971 r. drużyna trampkarzy starszych wygrywając ze Stilonem Gorzów Wlkp 2:1 zdobyła mistrzostwo województwa zielonogórskiego.

W 1973 r. juniorzy Promienia zdobyli złoty medal na III Lubuskiej Spartakiadzie Młodzieży w Piłce Nożnej.

W latach 1971-1991 w klubie działała sekcja piłki siatkowej żeńskiej. Zespół trenowany przez Waltera Nowaka, a od 1987 r. Tomasza Szwajkiewicza uczestniczył w rozgrywkach w lidze międzywojewódzkiej, a po reorganizacji rozgrywek w 1983 r. w lidze makroregionalnej dolnośląskiej. Zajmował czołowe lokaty, wielokrotnie uczestniczył w turniejach o wejście do II ligi. Po zakończeniu sezonu 1990/91 trener Szwajkiewicz odchodzi, a zarząd klubu nie zgłasza drużyny do rozgrywek.

W latach 1977-94 zespół występował w klasie okręgowej, klasie międzywojewódzkiej zielonogórsko-leszczyńskiej, a później w klasie międzyokręgowej zielonogórsko-legnicko-leszczyńskiej.

Dobre wyniki piłkarze osiągnęli w sezonie 1981/82 zajmując 2 miejsce w klasie okręgowej oraz w sezonie 1988/89, w którym to po zaciętej walce na finiszu przegrali rywalizację o prawo baraży o wejście do III ligi z Czarnymi Żagań.

Od stycznia 1992 sponsorem klubu zostaje Arkadiusz Polak właściciel firmy ARMEX w Żarach. i klub przyjmuje nazwę „Promień-Armex”. W sezonach 1991/92, 1992/93 klub należał do czołówki klasy międzyokręgowej. Juniorzy awansowali do ligi międzywojewódzkiej juniorów.

Z końcem czerwca 1993 r. zaprzestaje sponsorować działalność klubu firma ARMEX, a klub wraca do nazwy KS „Promień”. Na przełomie czerwca-lipca 1993 r. głównym sponsorem klubu zostaje Leszek Karczmarski właściciel Zakładu Handlowo-Wytwórczo-Usługowego oraz Urząd Miasta.

W sezonie 1993/94 zespół trenowany przez Eugeniusza Gabasa zajął 1 miejsce w rozgrywkach i awansował po 18 latach do III ligi. Prezesem Klubu był Włodzimierz Dyzert.

Przez cztery kolejne sezony zespół seniorów występuje w III lidze dolnośląskiej. W pierwszym roku gry zajął 4 miejsce, w drugim 10. W trzecim roku gry tj. w sezonie 1996/97 zespół zajął 3 miejsce mimo, że po rundzie jesiennej zajmował 15 miejsce. W czwartym roku zespół zajął 9 miejsce, ale w wyniku reorganizacji rozgrywek musiał opuścić III ligę, by ponownie po roku do niej powrócić. Sezon 1999/2000 nie był udanym dla żarskiego zespołu. Drużyna zajęła przedostatnie miejsce w tabeli i opuściła III ligę.

W 1996 r.z okazji 50-lecia klubu „Słowo Żarskie” ogłosiło plebiscyt na „11” i najlepszego piłkarza Promienia. Piłkarzem 50-lecia został Norbert Kwiatek. Ponadto do „11” czytelnicy wybrali: Zygmunta Górskiego, Edwarda Lorensa, Zbigniewa Guta, Stanisława Górkę, Bolesława Issela, Stanisława Stupiaka, Zygmunta Kujawę, Henryka Roszaka, Ryszarda Grzmila, Wojciecha Budzyńskiego.

Drużyna juniorów w sezonie 1994/95 zajęła II miejsce w Dolnośląskiej Lidze Juniorów. W 1997 r. młodzi piłkarze Promienia odnieśli duży sukces zajmując 3 miejsce wśród drużyn wywodzących się ze szkółek działających przy znanych na całym świecie zespołów francuskich i brytyjskich.
W sezonie 1998/99 drużyna Orlików zajmuje 1 miejsce w rozgrywkach Okręgowej Ligi Orlików (woj. zielonogórskie)

Sezon 2000/01- zespół po spadku do IV ligi opuściło wielu piłkarzy, którzy czasowo grali w klubie, z niektórych zrezygnowano. Zespół oparto przede wszystkim na swoich wychowankach. IV lokatę na koniec sezonu uznać należy za dobre osiągnięcie.

Przed sezonem 2001/02 zawodnikom oraz kadrze szkoleniowej postawiono zadanie wywalczenia awansu do III ligi. Cel został osiągnięty. Sponsorem strategicznym klubu jest wyłącznie Kronopol sp.z o.o. oraz Urząd Miasta.

Sezon 2005/2006 – zespół kierowany przez Krzysztofa Pawlaka, Wiesława Urycza (od 8 listopada 2005), Andrzeja Lewandowskiego (od 29 grudnia 2005) i Roberta Dziadula (od 12 kwietnia 2006) spada do IV ligi.

W sezonie 2008/2009 następuje reorganizacja polskiej ligi i Promień ponownie trafia do III ligi (byłej IV).

W sezonie 2011/2012 Promień Żary pod wodzą Roberta Czepińskiego zdobywa wicemistrzostwo trzeciej ligi grupy dolnośląsko-lubuskiej.

Sezon 2013/2014 pod wodzą Grzegorza Kopernickiego okazuje się bardzo słaby dla trzecioligowego Promienia. Drużyna w 35 spotkaniach zdobywa tylko 25 punkty (15 lokata) i spada do IV ligi gr.lubuska. Fatalnie również prezentuje się grupa juniorów starszych w Centralnej Lidze Juniorów. Ekipa Roberta Czepińskiego zajmuje ostatnie miejsce w tabeli i już nie przystępuje do rozgrywek centralnych.

Latem 2014 następuje zmiana szkoleniowca. Trenerem pierwszego zespołu zostaje Artur Sobczyk. Zmieniają się również szkoleniowcy w drużynach juniorskich. Juniorów starszych prowadzi Grzegorz Tychowski, a młodszych Robert Czepiński.

Sezon 2014/2015 nie przynosi zapowiadanego powrotu do III ligi. Seniorzy Promienia, czwartoligowe rozgrywki, kończą na 8 pozycji. Więcej emocji przynosi drużyna juniorów starszych, która zdobywa wicemistrzostwo województwa przegrywając ostatni mecz o zwycięstwo z Arką Nowa Sól 0:3. Juniorzy młodsi ten sezon grają ze zmiennym szczęściem zajmując bezpieczne 4 miejsce.

W sezonie 2015/2016 następuje reaktywacja rezerw Promienia, natomiast rozwiązana zostaje drużyna juniorów starszych. Dotychczasowy trener Grzegorz Tychowski przechodzi do drugiego zespołu aby powalczyć o mistrzostwo B klasy.

Początek sezonu 2015/2016 okazuje się falstartem dla Promienia. Drużyna w pierwszych 6 meczach nie potrafi odnieść nawet jednego zwycięstwa.  Po meczu 6 kolejki ze Stalą Sulęcin, trener Artur Sobczyk składa rezygnację ze stanowiska trenera pierwszego zespołu, a do momentu zatrudnienia nowego szkoleniowca, czwartoligowca prowadzi dotychczasowy asystent Sobczyka – Łukasz Czyżyk.

Przez niemal 3 miesiące trwają rozważania nad trenerem pierwszej drużyny. 10 grudnia 2015r. podjęta zostaje decyzja o powrocie Roberta Czepińskiego, który w sezonie 2011/2012 zdobył z Promieniem wicemistrzostwo III ligi. Drużynę juniora młodszego przejmuje Grzegorz Tychowski.

Koniec sezonu 2015/2016 przynosi najgorszy scenariusz dla żarski fanów futbolu Seniorzy Promienia kończą rozgrywki na 14 miejscu i spadają do klasy okręgowej. Po 30 meczach Promień zdobywa 32 punkty (7 zwycięstw, 11 remisów i 12 porażek). Natomiast jedyna drużyna juniorska kończy sezon na 3 miejscu w I lidze wojewódzkiej.

W dniu 15 czerwca 2016 roku odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Klubu Sportowego Promień, na którym wybrano nowy zarząd. W jego skład weszli: Jacek Mondorowicz, Henryk Krzemiński, Piotr Hakman, Tomasz Kowalczyk i Włodzimierz Ściebura.

Tuż po walnym odbyło się pierwsze zebranie, na którym nowy zarząd ukonstytuował się, a poszczególnym członkom przydzielono określone zadania. Nowym prezesem Klubu Sportowego Promień Żary został Jacek Mondorowicz, wiceprezesem Henryk Krzemiński, natomiast sekretarzem Piotr Hakman.

23 listopada w zarządzie klubu dochodzi do zmian kadrowych. Na skutego zmiennych poglądów dotyczących zarządzaniem, ustępuje Jacek Mondorowicz, a nowym prezesem zostaje Henryk Krzemiński.

Sezon 2016/2017 drużyna Promienia kończy na 3 miejscu, a awans do wyższej klasy rozgrywkowej uzyskuje Tęcza Krosno Odrzańskie. Drużyna rezerw w klasie B plasuje się na miejscu siódmym, a juniorzy w II lidze okręgowej kończą na pozycji 2.

W sezonie 2017/2018 pierwsza drużyna Promienia stawia sobie za cel awans do IV ligi. W sezonie gromadzi 70 punktów i niestety w ostatnim decydującym meczu przegrywa z liderem Cariną Gubin 0:1 i ostatecznie kończy na 3 miejscu.Trener Grzegorz Tychowski, w perspektywie całego sezonu, zbiera bardzo dobre oceny i postanawia kontynuować współpracę.

Sezon 2018/2019 jest pierwszym wyjątkowym okresem ligowym, bowiem Lubuski ZPN, podejmuje decyzję o awansie do IV ligi aż 2 pierwszych drużyn. Promień niestety kolejny raz zawodzi. W rundzie wiosennej przegrywają dwa najważniejsze mecze. Najpierw 0:1 z Piastem Iłowa, a potem 0:1 z Czarnymi Żagań. Trener Grzegorz Tychowski rozstaje się z pierwszą drużyną, a jego miejsce zastępuje Łukasz Czyżyk. W ostatecznym rozrachunku, seniorzy kończą rozgrywki na 3 miejscu.
Zdecydowanie lepiej sezon 2018/2019 kończą pozostałe drużyny Promienia. Juniorzy młodsi zajmują I miejsce w II lidze okręgowej, a kobieca drużyna zdobywa mistrzostwo III ligi. Druga drużyna seniorów, pod okiem Dariusza Piechowiaka, kończy rozgrywki na miejscu czwartym.

W dniu 14 czerwca 2019 r zostaje przeprowadzone Walne Zebranie Sprawozdawczo Wyborcze Członków Klubu Sportowego Promień Żary. Z pośród zaakceptowanych kandydatów zostaje wybrany nowy Prezes – Janusz Bronowicz. Skład Zarządu KS Promień Żary: Janusz Bronowicz – prezes, Piotr Hakman – sekretarz klubu, Henryk Krzemiński, Jerzy Styś, Jakub Kaczmarek.